Høring om regulering av produktpakker og koblingssalg
Norges Banks brev av 28. april 2025 til Finansdepartementet
Vi viser til Finansdepartementets brev av 21.02.2025 der det bes om merknader til høringsnotat fra Finanstilsynet om produktpakking av boliglån og lønnskonto.
Høringsnotatet kartlegger bankenes praksis og foreslår endringer i reguleringen. Finanstilsynet foreslår å begrense adgangen til produktpakking av boliglån, slik at bankene ikke lenger har mulighet til å stille krav om lønnskonto for å tilby bedre lånevilkår.
Praksisen med produktpakking av lønnskonto og boliglån har særlig blitt begrunnet med at det gir bankene bedre mulighet til å følge med på kundens økonomi, og at det dermed bidrar til bedre kredittvurderinger. Finanstilsynet mener betydningen av informasjonen fra lønnskonto er begrenset i denne sammenheng, og at bankene enkelt kan innhente relevant informasjon på andre måter. Norges Bank støtter Finanstilsynets vurdering av at å fjerne muligheten til å kreve lønnskonto for å tilby bedre vilkår for boliglån ikke vil bidra til dårligere kredittvurderinger i bankene, eller svekke finansiell stabilitet.
Videre er Norges Bank enig med Finanstilsynet i at forslaget kan bidra til bedre konkurranse og kundemobilitet i banksektoren. Konkurranse er viktig for et effektivt kredittmarked og sikrer at kundene kan velge hvilke banker de vil benytte. Forslaget kan også bidra til økt transparens ved at lånevilkårene blir mer sammenlignbare på tvers av banker. Effektive og transparente markeder bidrar til finansiell stabilitet.
Finansdepartementet ba også Finanstilsynet vurdere behovet for tiltak som kan bidra til at bankene og tredjepartstilbydere i større grad tilbyr kontoinformasjonstjenester og betalingsfullmakttjenester. Norges Bank støtter Finanstilsynets vurdering av at slike tiltak kan avvente arbeidet med ny regulering i EU (FIDA-reguleringen).
Med hilsen
Torbjørn Hægeland
Avdelingsdirektør
Sindre Weme
Direktør