For de første tre kvartalene var periodeavkastningen av Statens pensjonsfond - Utland 4,94 prosent målt i internasjonal valuta. I tredje kvartal var det mindreavkastning på 0,17 prosentpoeng målt mot referanseporteføljen definert av Finansdepartementet. For de første tre kvartalene var meravkastningen 0,19 prosentpoeng.
Avkastningen av investeringsporteføljen i Norges Banks valutareserven var 0,45 prosent i tredje kvartal. Til og med tredje kvartal var avkastningen 4,21 prosent. I tredje kvartal var det mindreavkastning i investeringsporteføljen på 0,60 prosentpoeng. For de første tre kvartalene var mindreavkastningen 0,39 prosentpoeng.
Pensjonsfondets markedsverdi falt fra 1 939,5 milliarder til 1 932,3 milliarder kroner i løpet av tredje kvartal. Det ble tilført midler tilsvarende 75,9 milliarder kroner. Avkastning av investeringene var 21,3 milliarder, mens en sterkere kronekurs i forhold til investeringsvalutaene reduserte verdien med 104,4 milliarder kroner. Endringen i kronekursen har imidlertid ingen betydning for fondets internasjonale kjøpekraft.
Pensjonsfondet nådde 2000 milliarder
Pensjonsfondets verdi passerte for første gang 2000 milliarder i oktober og verdien var 2008 milliarder kroner ved utgangen av oktober.
For mer informasjon, vennligst kontakt:
Kommunikasjonsdirektør Siv Meisingseth tlf. 22 31 63 50
Direktør Knut N. Kjær tlf. 22 31 60 00
Kvartalsrapporten er lagt ut på våre internettsider
Figurer til pressekonferansen (pdf, 126 kB)